preloader

O penězích

Peníze můžou být cokoliv, co jako peníze zvolíme a někdo další s tím bude souhlasit. V minulosti se platilo třeba mušlemi či korálkami. Rozvoji civilizací pomohlo využití zlata a stříbra jako platidla. Poukazy na zlato a stříbro uložené v bankách - bankovky, jsme postupně od zlata a stříbra úplně odstřihli a zůstal už jen ten papír. Ten jsme pak převedli do digitální podoby a jsou z něj čísla v internetovém bankovnictví. V roce 2009 pak přišel na scénu Bitcoin, přezdívaný digitální zlato. V tabulce výše vidíte náš pohled na výhody a nevýhody jednotlivých druhů peněz. Je ideální mít od každého něco, v závislosti na tom, jaké má kdo preference a potřeby.

Investicemi do nemovitostí a cenných papírů se tento web nezabývá, jelikož je považujeme v tuto chvíli za nadhodnocené a vidíme příležitosti v komoditách (kam vlastnostmi zapadá i Bitcoin). To neznamená, že byste nic jiného mít neměli, jen že nám jednoduše dává větší smysl věnovat se komoditám a ostatní přenechat jiným. Samozřejmě se nevěnujeme všem komoditám, nakoupit si větší množství ropy, pšenice nebo sóji, není úplně praktické, když je chceme nakupovat fyzicky. V tomto ohledu je to výrazně jednodušší s drahými kovy, i díky tomu už tisíce let fungují jako peníze. Drahé kovy se dají nakupovat i papírově na burze, k čemuž osobně nejsme nakloněni. Existuje násobně více papírových kontraktů na zlato a stříbro než kolik je reálně zlata a stříbra na trhu, proto preferujeme držení konkrétních fyzických slitků a mincí.

Zdroje


Následující zdroje rádi doporučujeme při vzdělávání se o penězích, ekonomice a investování. Většina z nich kombinuje odbornost a zábavnou formu. Je zásadní sledovat různé a protichůdné zdroje, proto toto určitě neberte jako nějakou mantru. V rámci studia jsme prošli mnoho různých zdrojů a totéž doporučujeme i Vám.

Pro základní orientaci ve světě investic a ekonomie jsou skvělá animovaná videa od TrochuLepší. Jedná se o český vzdělávací YouTube kanál, který předává jednoduchou formou složitá témata.Podobně to dělá i Mike Maloney, světový odborník na fungování ekonomiky, ve své dokumentární sérii Skryté tajemství peněz (cz titulky), kterou naleznete také v tomto playlistu. Video výše je totiž jen prvním bodem playlistu, v kterém naleznete několik desítek videí z mnoha různých zdrojů. Také zde najdete videa třeba od Pavla Ryby, našeho oblíbeného edukátora v oblasti peněz, drahých kovů atd., dále videa od zahraničních tvůrců (pro angličtináře). Např. George Gammon, americký investor s úspěšným kanálem.

Dle chuti se vrhněte do jakýchkoliv videí ze seznamu nebo hledejte jiné zdroje, každý dle svého gusta :)

Knihy


Máte raději videa než knihy? Níže naleznete ty, které byly nejenom přínosné, ale i nás opravdu bavili.

Investujte do zlata a stříbra

Mike Maloney

Geniální kniha, která učí lidi, jak v životě úspěšně investovat (nejen do zlata a do stříbra). Tato kniha nám změnila život… samozřejmě k lepšímu.

Fake

Robert Kiyosaki

Velká investiční a spisovatelská kapacita, která pomohla milionům lidí najít směr, zároveň člověk, kterému se nevyhnuly kontroverze, shrnul ve své knize problémy v ekonomice.

Ekonomické bubliny | Sex, drogy a bitcoiny | Bitcoin a jiné kryptopeníze…

Dominik Stroukal

Za nás nejlepší český ekonom, především díky lidské řeči.

Pokrok bez povolení

Róbert Chovanculiak

Zábavnou formou o sdílené ekonomice a problémech politické elity.

Den, kdy došly prachy

Milan Vodička

Západní společnost není garance prosperity a životní standard, na který jsme zvyklí, se i tady může rychle obrátit, viz tento poutavý příběh z historie.

Weby


Kde online čerpat informace a novinky

alza.cz

Měsíčník o Bitcoinu

Aktuality ze světa Bitcoinu a kryptoměn, spíše odbornější.

btcjmr.cz

Bitcoin v kostce

Skvělý projekt zaměřený na Bitcoinovou osvětu.

gold.de

Srovnávač cen v Německu

Hodí se použít nějaký automatický překladač webu

goldsilver.com

Web našeho oblíbence Mike Maloneyho (eng)

Obchodník s drahými kovy se zajímavými aktualitami na webu, doporučujeme odebírat jejich newsletter.

iness.sk

Přihlášení k newsletteru

Web ekonomického sdružení spojující zajímavé osobnosti.

patria.cz

Investiční portál

Ekonomické zpravodajství, finanční trhy, burza, cenné papíry, investice.

e15.cz

Zpravodajský ekonomický deník

Události ze světa byznysu, politiky, ekonomiky, financí.

Sociální sítě


Juraj Karpiš

Zde naleznete poutavé aktuality Juraje Karpiše, který patří mezi velice respektované ekonomy.

Bitcoinovej Kanál

Fanouškovská stránka Bitcoinovýho kanálu. Videa o Bitcoinu a jiných kryptoměnách.

Pavol Lupták

Kryptoanarchista o problémech, řešeních a možnostech dnešní doby nejen z oblastí moderních technologií.

Tomáš Beneš

Specialista na Bitcoin a investiční kovy.