Peníze můžou být cokoliv, co jako peníze zvolíme a někdo další s tím bude souhlasit. V minulosti se platilo třeba mušlemi či korálkami. Rozvoji civilizací pomohlo využití zlata a stříbra jako platidla. Poukazy na zlato a stříbro uložené v bankách - bankovky, jsme postupně od zlata a stříbra úplně odstřihli a zůstal už jen ten papír. Ten jsme pak převedli do digitální podoby a jsou z něj čísla v internetovém bankovnictví. V roce 2009 pak přišel na scénu Bitcoin, přezdívaný digitální zlato. V tabulce výše vidíte náš pohled na výhody a nevýhody jednotlivých druhů peněz. Je ideální mít od každého něco, v závislosti na tom, jaké má kdo preference a potřeby.
Investicemi do nemovitostí a cenných papírů se tento web nezabývá, jelikož je považujeme v tuto chvíli za nadhodnocené a vidíme příležitosti v komoditách (kam vlastnostmi zapadá i Bitcoin). To neznamená, že byste nic jiného mít neměli, jen že nám jednoduše dává větší smysl věnovat se komoditám a ostatní přenechat jiným. Samozřejmě se nevěnujeme všem komoditám, nakoupit si větší množství ropy, pšenice nebo sóji, není úplně praktické, když je chceme nakupovat fyzicky. V tomto ohledu je to výrazně jednodušší s drahými kovy, i díky tomu už tisíce let fungují jako peníze. Drahé kovy se dají nakupovat i papírově na burze, k čemuž osobně nejsme nakloněni. Existuje násobně více papírových kontraktů na zlato a stříbro než kolik je reálně zlata a stříbra na trhu, proto preferujeme držení konkrétních fyzických slitků a mincí.
Zdroje
Následující zdroje rádi doporučujeme při vzdělávání se o penězích, ekonomice a investování. Většina z nich kombinuje odbornost a zábavnou formu. Je zásadní sledovat různé a protichůdné zdroje, proto toto určitě neberte jako nějakou mantru. V rámci studia jsme prošli mnoho různých zdrojů a totéž doporučujeme i Vám.
Pro základní orientaci ve světě investic a ekonomie jsou skvělá animovaná videa od TrochuLepší. Jedná se o český vzdělávací YouTube kanál, který předává jednoduchou formou složitá témata.
Podobně to dělá i Mike Maloney, světový odborník na fungování ekonomiky, ve své dokumentární sérii Skryté tajemství peněz (cz titulky), kterou naleznete také v tomto playlistu. Video výše je totiž jen prvním bodem playlistu, v kterém naleznete několik desítek videí z mnoha různých zdrojů. Také zde najdete videa třeba od Pavla Ryby, našeho oblíbeného edukátora v oblasti peněz, drahých kovů atd., dále videa od zahraničních tvůrců (pro angličtináře). Např. George Gammon, americký investor s úspěšným kanálem.
Dle chuti se vrhněte do jakýchkoliv videí ze seznamu nebo hledejte jiné zdroje, každý dle svého gusta :)
Knihy
Máte raději videa než knihy? Níže naleznete ty, které byly nejenom přínosné, ale i nás opravdu bavili.
Investujte do zlata a stříbra
Mike Maloney
Geniální kniha, která učí lidi, jak v životě úspěšně investovat (nejen do zlata a do stříbra). Tato kniha nám změnila život… samozřejmě k lepšímu.
Fake
Robert Kiyosaki
Velká investiční a spisovatelská kapacita, která pomohla milionům lidí najít směr, zároveň člověk, kterému se nevyhnuly kontroverze, shrnul ve své knize problémy v ekonomice.
Ekonomické bubliny | Sex, drogy a bitcoiny | Bitcoin a jiné kryptopeníze…
Dominik Stroukal
Za nás nejlepší český ekonom, především díky lidské řeči.
Pokrok bez povolení
Róbert Chovanculiak
Zábavnou formou o sdílené ekonomice a problémech politické elity.
Den, kdy došly prachy
Milan Vodička
Západní společnost není garance prosperity a životní standard, na který jsme zvyklí, se i tady může rychle obrátit, viz tento poutavý příběh z historie.